مواجهۀ غيراصولي علم و تكنولوژي در تاریخ

کتاب «غربت علم» رونمایی شد

کتاب «غربت علم!» تازه ترین اثر احمد راسخی لنگرودی به همت موسسه فرهنگی «خانه دوست» طی مراسمی رونمایی شد.

مولف این اثر در مراسم رونمایی که به جهت رعایت پروتکل­های بهداشتی با حضور جمع محدودی از اعضای خانه دوست برگزار شد طی سخنانی، ضمن تشکر از دکتر سارا شریعت مدیر موسسه فرهنگی «خانه دوست» در برگزاری این مراسم، به انگیزه خود در پرداختن به چنین موضوعی اشاره کرد و گفت: «آنچه که در این مجموعه آمده است نقد و نظری است اجمالی بر جریان علم و تکنولوژی در کشاکش مدح و ذم و نگاه­های افراطی در مواجهه با علم تجربی در ادوار مختلف تاریخ، از قرون وسطی تا عصر نوزایی علم و بعد از آن. پاره­هایی از این مجموعه، سال­ها پیش طی سلسله مقالاتی تحت عناوین مختلف در روزنامه­‌های کثیرالانتشار به چاپ رسید. این مجموعه شرح و بسط همان مقالات است.» 

   راسخی لنگرودی در ادامه سخنان خود ضمن تشریح برخی از فصول کتاب خود، در یک جمع­بندی چنین اظهار داشت: «آنچه که در این کتاب می­آید مرثيه‌سرايي بر غربت علم نیست؛ گشت و گذاري است در تاريخ پُرتلاطم علم، و تاملي بيشتر در باب پرسش‌هايي چون: علم در تاريخ پُر نشيب و فراز خود با چه ميدان‌هايي مواجه شد؟ چه مواضعي را از ناحيه گروه‌هاي مختلف در دامن خود تجربه كرد و چگونه حوادث تلخ و شيرين را پشت سر نهاد تا بدين حد و پايه رسيد؟ از پسِ ستيزه‌گران و ستايش‌گران افراطي خود چگونه برآمد و سرانجام جايگاه واقعي خود را پيدا كرد؟ و اصلا سِر آن ستیزه­ها و ستایش­ها و سِر آن افراط و تفریط­ها که بر سرنوشت ناپیدای علم هرازگاه می­رفت چه بود؟» 

در بخشی از مقدمه این کتاب چنین آمده است: «علم در تاريخ خود با وجود آن‌همه توجهات و كانون مراجعات، همواره در ميان دو طايفه در غربت بوده و كمابيش همچنان است؛ طايفه‌اي موسوم به علم‌ستيزان و طايفه‌اي موسوم به علم‌ستايان. هر يك به نحوي حق علم را آن‌چنان كه بايد ادا نكرده‌اند؛ طايفه‌اي به بهانه‌هاي مختلف به علم تاخته‌اند و مانع بر سر راه آن ايجاد كرده‌اند. در مقابل، طايفه‌اي به بهانه‌هايي ديگر، بيش از حد علم را ستوده، تا آنجا كه به علم‌مداري روي آورده‌اند. اين نيز مانع دیگری بر سر راه علم بوده است.» 

   نويسنده با این سرآغاز می­کوشد به زبانی ساده به نقد و بررسي دو نوع مواجهۀ غيراصولي در تاریخ با علم و تكنولوژي، نقش و جايگاه واقعي علم و نسبت آن را با انسان روشن ساخته و به نوعي غربت علم را، به‌رغم شعاع وسيع اقبال‌ها، آشكار ‌سازد. 

کتاب «غربت علم» که به تازگی از سوی انتشارات قصیده سرا راهی بازار نشر شده است مشتمل بر هفت فصل می­باشد که به ترتیب عبارتند از: «قشري‌گرايي ديني»، «عالِم‌كُشي در قرون وسطي»، «عصر نوزايي علم»، «كعبه علم»، «ريشه‌يابي علم در نژاد غربي»، «معارضان علم»، و «جايگاه واقعي علم» آمده است. نویسنده نظرات خود را نسبت به جایگاه واقعی علم در آخرین فصل، در ذیل عناوینی چون: «مرثیه­سرایی بر غربت علم؟»، «تلاشی بیهوده»، «علم و دین»، «علم یا علممداری»، و «پرسش از تکنولوژی» تشریح می­دارد. 

از اين نويسنده تاكنون آثار زیادی منتشر شده است با عناوینی چون: «افق­های ناکجاآباد»، «شریعتی، از شک تا یقین»، «انديشه و سياست»، «مهار قدرت»، «موج نفت»، «سارتر در ایران»، «با سقراط در شهر گفتگو»، «غرب و قومیت»، «افسانه اقبال»، و…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.