«کلانتری غیرانتفاعی»؛ سید مهدی شجاعی و بهزاد بهزادپور؛ نیستان

این کتاب را در تهران فروشگاه اینترنتی شهر کتاب و در شهرستانها پاتوق کتاب فردا تا یک هفته پس از معرفی، با ۱۰% تخفیف ویژه عرضه می‌کند، در صورت تمایل در تهران اینجا و در شهرستانها اینجا کلیک کنید.

*****

«کلانتری غیرانتفاعی» سومین تجربه مشترک فیلم‌نامه‌نویسی سید مهدی شجاعی و بهزاد بهزادپور است که در قالب یک فیلم‌نامه طنز فانتزی از سوی انتشارات کتاب نیستان منتشر شده است. اثری که یدالله صمدی برمبنای آن فیلمی با همین نام را جلوی دوربین برد. حاصل نهایی آن اثری کم و بیش موفق بود هرچند که باید پذیرفت سطح انتظارات بالاتری نسبت به این همکاری وجود داشت.

هر دو نویسنده این فیلمنامه چهره‌های باتجربه و دارای اعتباری در حوزه فیلم‌نامه‌نویسی هستند، صرف‌نظر از داستان‌های سید مهدی شجاعی که دستمایه خلق فیلم‌نامه و ساخت فیلم قرارگرفته او در نوشتن فیلم‌نامه‌های برخی ساخته‌های اولیه مجید مجیدی با او همکاری داشته است. بهزاد بهزادپور هم گذشته از بازیگری و فیلم‌نامه‌نویسی، به‌عنوان کارگردان نیز دارای تجربه است.

نکته جالب این است که بهزاد بهزادپور در آثار خود اغلب از فضاهای جنگی یا حادثه‌ای پرتحرک استفاده می‌کند که خیلی با فضاهای ذهنی سید مهدی شجاعی همخوانی ندارد. اما گویی این دو نویسنده به تدریج با شناخت از قابلیت‌های خویش آموخته اند که چگونه خلاء‌های کار یکدیگر را پوشش دهند. به این ترتیب در سومین همکاری مشترکشان با تلفیق توانایی‌های بالقوه خود، اثری سرگرم‌کننده و جذاب را به خواننده عرضه کرده‌اند.

کلانتری غیرانتفاعی ماجرای چند نوجوان است که به شکلی اتفاقی پای آن‌ها به یک ماجرای آدم‌ربایی کشیده می‌شود و در ادامه مأموران یک کلانتری که به‌صورت غیرانتفاعی اداره شده و وظیفه حفاظت از جان و مال اهالی محل به‌ویژه کودکان برعهده گرفته‌اند، به کمک آن‌ها می‌شتابند.

کلانتری غیرانتفاعی از مایه‌های فانتزی و طنازانه نیز بهره می‌برد که در کارنامه هر دو نویسنده کتاب رویکردی تازه محسوب می‌شود؛ در عین حال در این فیلم‌نامه از طنز به‌عنوان بستری برای انتقال ایده‌های کار به شکلی تأثیرگذارتر و توأم با موفقیت استفاده‌شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.