«از خواب تا مهتاب»؛ چیستا یثربی؛ نیستان

این کتاب را فروشگاه اینترنتی شهر کتاب تا یک هفته پس از معرفی، با ۱۰% تخفیف ویژه عرضه می‌کند، در صورت تمایل در اینجا کلیک کنید.****

چیستا یثربی متولد ۱۳۴۷ دارای مدرک دکترای روانشناسی‌ از دانشگاه الزهراست، او از بیست سالگی نوشتن ادبیات نمایشی و داستانی را آغاز کرده نامی آشنا در حوزه نمایشنامه نویسی و کارگردانی محسوب می‌شود. آنچه کار او را در چنین حوزه ای از دیگر نمایشنامه نویسان متمایز می‌کند ریشه در تحصیلات آکادمیک او در حوزه روانشناسی دارد و این نکته‌ای ست که در کتاب حاضر نیز جلوه ای آشکار دارد.

این اثر که در برگیرنده پنج نمایشنامه کوتاه یثربی است، با عناوین زیر: چون از خواب تا مهتاب، پشت شب، زنی برای همیشه، به خاطر من و به خاطر من نخند.

نمایشنامه‌های این کتاب با مضمون دفاع مقدس و یا با درونمایه‌های اجتماعی مرتبط با جنگ نوشته شده و یک نمایشنامه نیز از ماجرایی واقعی مبنی بر تعطیلی مدارس اسلامی در بوسنی در دوران جنگ اقتباس شده است.

هر پنج نمایشنامه با رویکردی انسانگرایانه و روانشناختی نوشته شده است و در آنها می توان دغدغه‌های آشنای دیگر نوشته های یثربی را نیز مشاهده کرد، به ویژه در زمینه واکاوی هویت شخصیت های نمایش که در موقعیتی بحرانی به لحاظ روانی در درام قرار گرفته اند. چالشی که این شخصیت ها با آن روبه رو هستند در متن جنگ یا متاثر از آن شکل گرفته است.

یثربی در این پنج نمایشنامه کوشیده مضامینی را دستمایه کار خود قرار دهد که امکان تدارک دیدن فضاها و موقعیت هایی متفاوت و بدور از تم‌های آشنای دفاع مقدسی را پیش روی مخاطب قراردهد. فاصله گرفتن او از کلیشه های رایج و شعارزده و پرداخت و نگاه نو به این حوزه مهمترین امتیاز این نمایشهای کوتاه محسوب می شود که آثاری در خور اعتنا در حوزه نمایشهای مرتبط با جنگ به شمار می‌روند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.